Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu

„Tydzień Mózgu"

„Tydzień Mózgu w naszej szkole”, to projekt edukacyjny, w którym uczniowie wspólnie odkrywali niezwykłą moc fantastycznego, genialnego i oryginalnego mózgu.
Głównym celem nauczycielek: p. Doroty Zemli, p. Sylwii Baron, p. Katarzyny Sabat i
p. Kariny Nowak było zorganizowanie wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju, „Tygodnia Mózgu”, w którym to były realizowane różne zagadnienia związane z umysłem i każdy dzień był wypełniony po brzegi różnorodnymi atrakcjami.
„Bajkowy poniedziałek”
W „bajkowy poniedziałek”, uczniowie oddawali się błogości tego dnia i poddawali zupełnemu odprężeniu i relaksacji przy muzyce i aromaterapii. W świetlicy i bibliotece czytane były teksty o charakterze relaksacyjnym. Czytanie miało na celu łagodzenie stresu, odprężenie i wyciszenie emocji u uczniów. Zaproszono też uczniów na cykl wykładów poświęconych mózgowi. „Jak działa mózg”, „Czy mózg kiedyś śpi oraz skąd się biorą sny”, „10 sposobów na pozbycie się stresu” to tylko nieliczne tytuły wykładów zaprezentowanych w tym dniu.
„Odjazdowy wtorek”
Ten dzień poświęcony był rozruszaniu szarych komórek i gimnastyce mózgu. Krzyżówki, rebusy, memory, logiczne zagadki, sudoku, gry dydaktyczne,
wyzwania, matematyczne łamigłówki, wypełniały przerwy w bibliotece i zajęcia w świetlicy szkolnej.
W świetlicy wychowankowie uczestniczyli w ciekawych formach zajęć: zmobilizowanie obu półkul mózgu do działania, ćwiczenia na spostrzegawczość, pamięć – „kubeczkowy zawrót głowy”, tworzenie różnych mas plastycznych, pokonywanie naturalnej ścieżki sensorycznej, rozpoznawanie przedmiotów dotykiem.
„Orzechowa środa”
Śniadanie mistrzów, wykłady poświęcone zdrowemu odżywianiu mózgu należały do „orzechowej środy”. Ten dzień w całości zadedykowaliśmy diecie dla mózgu. W świetlicy zorganizowano czelendż – rozłupywanie orzechów, które później wychowankowie chętnie zjedli. W ramach profilaktyki zdrowia p. Dorota Zemla i p. Karina Nowak wraz z uczniami upiekły marchwiowe babeczki.
„Sportowy czwartek”
To dzień adrenaliny dla ucznia, wypełniony sportem. Zajęcia z elementami jogi, zabawy i konkurencje sportowe zostały przeprowadzone przez p. Sylwię Baron. Wszystko to dla usprawnienia ciała, rozładowania stresu i podniesienia energii.
„Eksperymentalny piątek”
Piątek był dniem eksperymentów, doskonalenia prowadzenia obserwacji, dokonywania analizy i wnioskowania.
Aby mózg dobrze działał bawiliśmy się na świeżym powietrzu.